A középkorban a búzadarából rizslisztből, száraz kenyérből és lisztből készült variációkat fogyasztotta mind a köznép mind a népesség ez utóbbiak természetesen gazdagabb szószokkal. A reneszánsz kor két híres szakácsa Cristoforo Messisbugo e Bartolomeo Scappi már számos gnocchi receptet jegyzett le könyvében és az 1700-as évek közepén . Pellegrino Artusi szakácskönyvében már megtaláljuk a burgonyás változat receptjét is amit ekkor még tejjel fogyasztottak.
Magyarországon Mária Terézia és fia II. József segítették az elterjesztését ingyenes vetőburgonya kiosztásával, valamint azzal hogy termelését nem adóztatták. A mai Olaszország területére először 1565-ben érkezik meg a burgonya amikor is II. Fülöp spanyol király küld egy kisebb mennyiséget a pápának, aki cserébe szarvasgombát adományoz neki. Az 1580-as évekig azonban csak kerti dísznövényként használták és csak az 1700-asévekben kezdték el komolyabban termeszteni az Appenninek és az Alpok területén, de az 1800-as évek közepéig a krumpli szinte csak a szegények élelmezésesére szolgált.
- Rómában a gnocchi egy tradicionálisan csütörtökön fogyasztandó étel, amelyet a következő mondás is tükröz: ha csütörtök akkor gnocchi, ha péntek akkor hal, ha szombat akkor pacal.("Giovedì gnocchi, Venerdi pesce, Sabato Trippa")
- Veronában egy nagy tányér paradicsomos gnocchit esznek meg hagyományosan a " “Venàrdi Gnocolàr” napján, ami a karneváli kocsik felvonulásának napja. Végül de nem utolsó sorban a veronai álarcosbál hercegének is mi más lehetne a neve, mint Gombóc Apó azaz Papà del Gnoco.
Előkészítési idő: | 50 perc |
Főzési idő: | |
Típus: | tészták, alap tészta |
Nehézségi fok: | könnyű |
Hozzávalók 6 személyre:
300 g liszt
1000 g krumpli (lehetőleg lisztesebb állagút válasszunk)
1 db tojás
só ízlés szerint
Elkészítése
- A megmosott krumplit enyhén sós vízben héjában megfőzzük (mikor egy villát vagy fogpiszkálót könnyedén át tudunk szúrni rajta akkor van kész).
- A krumplit hagyjuk kihűlni, majd megtisztítjuk és krumplinyomóval áttörjük.
- Az áttört krumplit a liszttel és egy kevés sóval addig gyúrjuk míg egy homogén, puha tésztát nem kapunk.
- Ekkor adjuk hozzá a tojást és addig gyúrjuk, amíg csomó mentes nem lesz a tésztánk (a krumpli minőségétől függően még szükség lehet további liszt hozzáadására is)
- A tésztát jól meglisztezett deszkán 1 cm vastagra nyújtjuk, majd 2-3 cm széles csíkokra vágjuk.
- A csíkokat 1-1,5 cm-es darabokra vágjuk, ha szükséges kezünkkel kicsit megformázzuk, hogy gömbölyded formát kapjunk.
- Ha igazán jellegzetes olasz gnocchit szeretnék minden gnocchi tetejét kicsit megnyomjuk egy villával, ettől lesz szép csíkos.
- Lisztezett deszkán 15 percet pihentetjük, majd forrásban levő sós vízben 2-3 perc alatt megfőzzük és ízlésünknek megfelelő raguval tálaljuk.
- (Ha a tésztát előre készítjük el, jól lisztezett deszkán, tálcán tegyük a tésztát a hűtőbe, úgy hogy a kis gombócok ne érjenek egymáshoz. Máskülönben sajnos igen könnyen összeragadnak.)
Felhasznált forrás:
0 Megjegyzések